Nyheter

Inred med fynd och skapa ditt personliga hem – Auktionsguiden med Knut Knutson

Written by: carl
Published on: 2022-09-10
Edited: 2022-09-26

På jakt efter morgondagens designfynd, trött på lågprismöbler som inte håller i längden eller ledsnat på att leva i en Hemnet-annons?  Vi har bett auktionsexperten Knut Knutson om tips och råd.

Hur ser dina auktionsvanor ut?

Jag gillar att gå på stora auktionsvisningar i Stockholm, men har även några mindre auktionshus ute i landet som jag gärna besöker.

Vad letar du själv efter på auktionshus just nu?

Jag letar inte efter något, utan det bara dyker upp och griper tag i mig. Då vet jag att det finns en själ och det tilltalar mig. Men jag trivs bäst bland saker från 1900-talets första hälft.

Vilka trender ser du inom designvärlden just nu?

50-, 60-, och 70-tal. Och jag märker att alla leker ”Följa John”, det en vill ha, det vill alla ha.

Är det några perioder, formgivare eller material som är på uppgång?

Jag skulle säga Axel Einar Hjorth, hans sportstugemöbler i furu från 30-talet.

Vad är dina bästa fyndtips?

Först och främst, när du tror du har sett allt på visningen så ta ett varv till. I motsatt riktning. Du hittar alltid något nytt, eller ser det från en annan vinkel. Se till att glas och porslin är hela och felfria.

Vad är dina bästa investeringstips?

Tyck om sådant som ingen annan tycker om, och köp kvalité.

Hur ska man tänka för att bedöma ett värde?

Ett värde kan vara att bedöma efter egen förmåga och egen plånbok. Men även jämföra med likartade objekt och föremål på marknaden.

Knut Knutson på Bomässan, söndag:
Kl 12.00:Värdering av besökarnas antikviteter
Kl 15.00: Föreläsning “Det blir aldrig som man tänkt sig”

Ladda hem din personliga fribiljett (värde 110 kr)